SCHOLARSHIP AWARD SCHOLARS GCSF YR HIGH SCHOOL COLLEGE

1st YEAR SCHOLARSHIPS

Advertising Production Club Scholarship Award Ms. Deirdre K. Rouse 1- Freshman Fiorello H. LaGuardia High School Rhode Island School of Design
Advertising Production Club Scholarship Award Ms. Yuliya Kosheeva 1- Freshman Tottenville High School SUNY Fashion Institute of Technology
Advertising Production Club Scholarship Award Mr. Kodai Emig 1- Freshman School of Cooperative Technical Education Pratt Institute
Advertising Production Club Scholarship Award Mr. Kelvin Medina 1- Senior Belmont Preparatory High School CUNY New York City College of Technology
PubWorx Scholarship Award Mr. Jamel D. Springle 1- Freshman School of Cooperative Technical Education School of Visual Arts
Navigators Club of NY – Scholarship Trust Award Mr. James D. Dundon 1- Freshman High School of Art and Design, NYC Rhode Island School of Design
Matthew D. Bernius Memorial Scholarship Award Mr. Paris N. Romano 1- Freshman General Douglas MacArthur High School LIU Post
Master Printers Madeline M. Kaufmann Scholarship Award Ms. Brianna Lue 1- HS Senior Midwood High School Parsons “SPACE” Academy
Heidelberg Scholarship Award Mr. Byron Mantuano 1- HS Senior Bronx High School for the Visual Arts Parsons “SPACE” Academy
Graphic Paper NY Scholarship Award Mr. Malachi Wade 1- HS Senior Eagle Academy for Young Men Parsons “SPACE” Academy
2nd – 7th YEAR GCSF SCHOLARSHIPS
Stephen D. Server “Reach” Memorial and Unimac Graphics Scholarship Awards Ms. Tasnima Tanzim 4 – Senior High School of Art and Design, NYC Rhode Island School of Design
Advertising Production Club Scholarship Award Ms. Sophia Oshanani 3 – Junior Lakeland Senior High School, Shrub Oak, NY SUNY Fashion Institute of Technology
Advertising Production Club Scholarship Award Ms. Emilia A. Dabrowska 4 – Junior Fiorello H. Laguardia High School of Art, NYC SUNY Fashion Institute of Technology
Advertising Production Club Scholarship Award Ms. Jenna Woo 2 – Sophomore Bayside High School, Queens St. John’s University
Adobe Scholarship Award Mr. Dirmawan Luawo 2 – Freshman High School of Art & Design, NYC Parsons School of Design
John Tempest Memorial Scholarship Award Ms. Natalie S. Alcide 7 – 1st year Grad Student (grad CT Dec 2016) High School of Graphic Communication Arts, NYC CUNY City College Graduate School
John Trieste TANY Scholarship Award Ms. Christy Paz 2 – Junior York Early College Academy CUNY New York City College of Technology
HudsonYards Scholarship Award Ms. Valerie Buonaiuto 3 – Junior Bayside High School, Queens Adelphi University
EarthColor Scholarship Award Ms. Kaitlin Roche 2 – Junior Northport High School Pratt Institute
Advertising Production Club Scholarship Award Mr. Christopher Lum 2 – Junior Fiorello H. LaGuardia High School of Art SUNY Fashion Institute of Technology
LSC Communications Scholarship Award Ms. Michele Moloney 2 – Sophomore Ward Melville High School SUNY Fashion Institute of Technology
Advertising Production Club Scholarship Award Ms. Karyn S. Lee 4 – Senior Bayside High School, Queens Pratt Institute
Advertising Production Club Scholarship Award Ms. Sarika Persaud 2 – Sophomore Thomas A. Edison CTE High School, NYC SUNY Fashion Institute of Technology
Advertising Production Club Scholarship Award Ms. Amera-Rime Lulu 2- 1st Year Grad Student Al Noor High School CUNY City College Graduate School
Nina Wintringham Memorial Scholarship Award Ms. Vanessa Lora 4 – Senior High School of Graphic Communication Arts, NYC Syracuse University
Printing Industries Alliance / Franklin Luminaire Event Scholarship Award Mr. Charles Traut 2 – Sophomore Brooklyn Technical High School School of the Art Institute of Chicago
DEER Foundation / The Foundation for Idealliance Franklin Luminaire Event Scholarship Award Ms. Allyson Gonzalez 3 – Junior Brooklyn Technical High School School of Visual Arts
Advertising Production Club Scholarship Award Ms. Manlun Ding 2 – Sophomore Brooklyn Technical High School School of Visual Arts
Advertising Production Club Scholarship Award Mr. Sean Dong 2 – Sophomore Bayside High School, Queens School of Visual Arts
Candid Litho Printing Scholarship Award Ms. Kevely Ferreira 2 – Sophomore Brooklyn Technical High School Pratt Institute
Xerox Corp. and Candid Worldwide Scholarship Awards Ms. Lauren Chu 2 – Sophomore Millburn High School, NJ School of Visual Arts
Advertising Production Club Scholarship Award Ms. Tatyana Palacios 2- Senior High School of Art & Design, NYC Parsons School of Design
Advertising Production Club Scholarship Award Ms. Leia N. Papayannakos 3 – Junior General Douglas MacArthur High School, Levittown, NY SUNY Fashion Institute of Technology
Advertising Production Club Scholarship Award Ms. Isabella Gomez 2 – Freshman Fiorello H. LaGuardia High School of Art CUNY New York City College of Technology
International Paper and DWS Printing Scholarship Awards Ms. Roxana Santana 7 – Senior (grad Dec 2017) High School of Art and Design, NYC Parsons School of Design
Advertising Production Club Scholarship Award Ms. Emily E. Bond 4- Senior High School of Art & Design, NYC Savannah College of Art & Design
Quad / Graphics Scholarship Award Mrs. Chaya Aizenman Wilmowsky 2 – 2nd Year Grad Student Beth Rivkah High School, Brooklyn, NY Pace University – MS Publishing
Canon Solutions America Scholarship Award Ms. Diana Vivar 4 – Junior Frank Sinatra High School of the Arts, NYC Parsons School of Design
The Standard Group Scholarship Award Ms. Fernanda UreƱa 4 – Junior Thomas A. Edison Career & Technical High School, NYC Parsons School of Design